Odszkodowania za wypadki w czasie wolnym – czyli o wypadkach w nietypowych okolicznościach

Robi się coraz cieplej, zatem coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Niestety, czasami dochodzi do wypadków również w czasie wolnym. Czy należy nam się wtedy odszkodowanie za poniesioną krzywdę?
 
Kto ponosi winę za niebezpieczne zdarzenie? Jak o walczyć o wypłatę odszkodowania? Większość odpowiedzi na powyższe pytania uzależniona jest od okoliczności, w których doszło do wypadku.
 
Wypadek komunikacyjny czy… wypadek „chodnikowy”?
 
Rowery i motocykle to standard na drogach. Pisaliśmy już o uzyskaniu odszkodowania za wypadki z ich udziałem. Co jednak robić, gdy w wypadku biorą udział osoby prowadzące nietypowe pojazdy, takie jak quady, hulajnogi, a nawet… łyżworolki?
 
Piesi czy zmotoryzowani?
 
Jeśli do zdarzenia doszło na drodze publicznej, takie wypadki są wtedy traktowane jako wypadki komunikacyjne. O ile sprawa jest prosta w przypadku rowerzystów i motocyklistów, tak trudniej jest ustalić status osoby jadącej na rolkach. Co więcej, spięcia między rowerzystami, pieszymi i rolkarzami trwają od lat. Według prawa o ruchu drogowym, łyżworolkarze są traktowani jako piesi, zatem powinni jeździć wyłącznie po chodnikach i miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, takich jak na przykład skateparki.
 
A co z deskorolkami?
 
No właśnie, jak są traktowani użytkownicy deskorolek? Te osoby, podobnie jak rowerzyści, rolkarze, wrotkarze, jeżdżący na hulajnodze, są traktowani jako piesi. Co to oznacza? Po pierwsze, osoby te odpowiadają na zasadzie winy. Nawet jeżeli sprawca nie kwestionuje swojej winy, pamiętać trzeba o sporządzeniu stosownego oświadczenia i spisaniu danych świadków. Rowerzyści nie mają obowiązku posiadania polisy OC. Oznacza to, że nawet jeśli zapadnie wyrok zasądzający, jego egzekucja może się okazać niemożliwa. Jeśli jednak korzystamy z tego rodzaju aktywności, warto dokonać zakupu polisy OC we własnym zakresie.
 
Quady
 
Do ich prowadzenia nie są wymagane żadne uprawnienia – zarówno na drogach publicznych, jak i niepublicznych. Jeśli osoba kierująca quadem była osobą ubezpieczoną (objętą ubezpieczeniem dobrowolnym, prywatnym, np. NNW), należy jej się odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciele często usiłują się „wymigać” od wypłaty świadczeń w tych przypadkach, jednak zazwyczaj nie mają ku temu realnych podstaw. Żeby mieć gwarancję wypłaty świadczenia w razie wypadku, quad należy zarejestrować. Bez rejestracji quadu nie można wyjeżdżać nim na drogi publiczne. Quady rejestrowane są jako pojazdy samochodowe lub jako motorowery. W przypadku motorowerów dokumentem uprawniającym do kierowania jest karta motorowerowa, jeśli prowadzący ma od 13 do 18 lat. Po 18 roku życia nie są wymagane uprawnienia do kierowania motorowerem. Jeżeli quad został zarejestrowany jako pojazd samochodowy, to w zależności od jego masy, do jego prowadzenia wymagane jest prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Każdy zarejestrowany pojazd musi być też objęty polisą OC.
 
Sporty ekstremalne
 
Jeśli uprawiasz niebezpieczny sport, warto też pomyśleć o szczególnym rodzaju ubezpieczenia na skutek nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie dobrowolne NNW). Większość towarzystw ubezpieczeniowych odmawia wypłaty świadczeń za wypadki doznane jako skutek niebezpiecznych aktywności (często są one traktowane jako wyłączenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).
 
Wypadek w czasie spaceru
 
A co w przypadku, gdy doznamy wypadku podczas spaceru? Jeśli przewrócimy się na chodniku, wtedy taki wypadek nazywamy „wypadkiem chodnikowym” i wypłatą odszkodowania zajmuje się właściwy zarządca drogi (lub jego ubezpieczyciel). Podobnie klasyfikujemy wypadek w lesie lub na łące. Jeśli w zdarzeniu nie uczestniczy pojazd mechaniczny, takiego wypadku nie możemy klasyfikować jako wypadku komunikacyjnego. Wciąż możemy jednak uzyskać odszkodowanie z polisy OC w życiu prywatnym, jeśli podmiot odpowiedzialny ją posiada.
 
Odszkodowanie bez względu na okoliczności
 
Choć może się wydawać, że za zdarzenie, w którym doznaliśmy krzywdy, nie należy nam się wypłata odszkodowania – prawda często okazuje się zupełnie inna. Świadczą o tym historie naszych klientów, często pozytywnie zaskoczonych kwotą uzyskanego świadczenia.
 
Jeśli ucierpiałeś w wypadku, nie zwlekaj i już dziś skontaktuj się z doradcą AUXILII. Razem z kancelarią prawną LEXBRIDGE indywidualnie zajmiemy się Twoim przypadkiem i wywalczymy dla Ciebie najwyższe możliwe odszkodowanie.

SłabyŚredniPrzeciętnyDobryRewelacyjny (Brak głosów)
Loading ... Loading ...