Odszkodowanie za wypadek autobusu – jak uzyskać?

Odszkodowanie za wypadek autobusu – jak uzyskać?

Wypadki autobusowe są szczególne. W jednej chwili mamy do czynienia z wieloma osobami poszkodowanymi. W niniejszym artykule spróbujemy usystematyzować kwestię podmiotów odpowiedzialnych za wypadek autokaru. Odpowiemy także na pytanie, w jaki sposób można uzyskać odszkodowanie za wypadek autobusu w sytuacji, kiedy jesteśmy pasażerem, czyli uczestnikiem publicznego transportu zbiorowego.

Pobierz Formularz Zgłoszenia Szkody – obrażenia ciała

Wypadek autobusu – przykłady

Aby lepiej zrozumieć zasady dotyczące likwidacji szkody oraz uzyskaniem odszkodowania za wypadek, poniżej przedstawiamy dwa przykłady tego typu zdarzeń.

Pani Katarzyna wybrała się w podróż autobusem firmy przewozowej z Wrocławia do
Poznania. W Poznaniu, przy wjeździe na dworzec, autobus, którym jechała Pani Katarzyna jako pasażerka:

  1. Wersja I – zderzył się z innym autobusem, który był winien zdarzenia drogowego,
  2. Wersja II – zjechał z drogi i uderzył z impetem w lampę oświetlającą ulicę, na skutek czego pasażerka autobusu złamała rękę oraz wybiła sobie dwa zęby.

Zadośćuczynienie i odszkodowanie za wypadek autobusu – od kogo dochodzimy roszczeń?

Od kogo pokrzywdzona powinna dochodzić zapłaty świadczeń? Z powyższego stanu faktycznego wyłaniają się nam dwie sytuacje, które należy rozważyć.

Pobierz Wzór Zgłoszenia Szkody – wypadek śmiertelny

Odszkodowanie za wypadek autobusu z OC drugiego kierowcy

W pierwsze wersji zdarzeń powinniśmy wziąć pod uwagę odpowiedzialność kierowcy drugiego autokaru na zasadzie winy (415 kc.). Przy zderzeniu dwóch pojazdów mechanicznych, do których zaliczamy także autobusy, znajdzie zastosowanie zasada, że ten kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia. A więc, jeśli winę za zaistniałe zdarzenie ponosi kierowca drugiego autobusu, to pasażer powinien zwrócić się z żądaniem zapłaty odszkodowania i zadośćuczynienia do towarzystwa ubezpieczeń, z którym zawarł umowę sprawca zdarzenia. Każdy posiadacz autobusu poruszającego się po polskich ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. To właśnie z ubezpieczenia sprawy wypadku, można dochodzić świadczeń. Innymi słowy, kwestia odszkodowania i zadośćuczynienia będzie regulowana zasadami odpowiedzialności sprawców wypadku z OC.

Odszkodowanie za wypadek z OC kierowcy autobusu, którym podróżowała poszkodowana

W przypadku, kiedy winny zdarzeniu jest kierowca autobusu, którym podróżowała Pani Katarzyna, wtedy powinna ona zgłosić roszczenia do ubezpieczyciela posiadacza tego pojazdu.

Podsumowując, każdorazowo osoba poszkodowana będzie zgłaszać szkodę OC z tego autokaru, którego kierowca ponosi winę za zaistniałe zdarzenie.

Odszkodowanie za wypadek autobusu od przewoźnika

Należy pamiętać, że w sytuacji kiedy dojdzie do zdarzenia drogowego bez udziału innego pojazdu mechanicznego (tak jak w wariancie II, gdzie doszło do uderzenia w infrastrukturę drogową) poszkodowanemu przysługuje również prawo dochodzenia roszczeń od przewoźnika.

Odpowiedzialność kierowcy względem przewożonych pasażerów kształtuje się w oparciu o zasadę ryzyka (art. 436. § 1 k.c.). Co to oznacza? Należy rozumieć, że nawet jeśli kierowca autokaru nie jest winien tego zdarzenia, to poszkodowany może dochodzić stosownego świadczenia. Prawo wskazuje trzy przypadku kiedy przewoźnik może uwolnić się od odpowiedzialności. Są to: działanie siły wyższej, wyłączna wina osoby trzeciej oraz wyłączna wina poszkodowanego.

Czego może domagać się osoba poszkodowana w wypadku pojazdu transportu zbiorowego?

Zależnie od tego, kto ponosi winę za wypadek autokaru, to od ubezpieczyciela tej osoby, poszkodowany będzie mógł się domagać roszczeń odszkodowawczych. W szczególności dotyczy to następujących kosztów i wydatków:

  • Wydatków i kosztów opieki leczniczej, pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej.
  • Kosztów pobytu w placówkach świadczących usługi medyczne (także w sanatorium lub innych placówkach zajmujących się rekonwalescencją).
  • Wydatków związanych z zakupem środków leczniczych np. leków, opatrunków.
  • Wydatków poczynionych na zakup sprzętu niezbędnego do powrotu do zdrowia np. kul, wózka, laski.
  • Wydatków związanych z transportem chorego do miejsca odbywania leczenia (rehabilitacji) i transportu do miejsca zamieszkania.
  • Wydatków związanych ze szczególną dietą.
  • Kosztów ponoszonych w związku z odwiedzaniem pacjenta w placówce leczniczej.
  • Straty w zarobkach za okres leczenia.
  • Kosztów przyuczenia do nowego zawodu.

Wypada podkreślić, że oprócz odszkodowania za wypadek poszkodowanemu będzie przysługiwać także zadośćuczynienie za ból i cierpienie, jakich doznał w wyniku wypadku.

O co zadbać przed wycieczką autokarową?

W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze, że choć naszą wycieczkę organizuje biuro podróży, to często zdarza się, że sam przewóz jest zlecany wyspecjalizowanemu podmiotowi, czyli przewoźnikowi. To właśnie on zgodnie z prawem przewozowym będzie ostatecznie odpowiadał za szkodę względem pasażerów. Mimo że uczestnik imprezy turystycznej jest zobligowany, aby skierować swoje roszczenia do biura podróży (również te dotyczące organizacji przewozu), to biuro podróży na zasadzie odpowiedzialności regresowej, będzie uprawnione do dochodzenia roszczeń od przewoźnika – do wysokości pokrytej szkody związanej z przewozem.

Czy odszkodowanie za wypadek autokaru przysługuje wyłącznie osobom, które zakupiły bilet?

Jak wskazuje prawo przewozowe, pasażer może się domagać napraw wyrządzonej mu szkody, jeśli miał on zawartą z przewoźnikiem umowę przewozu. Do jej zawarcia dochodzi w momencie zakupu biletu podróżnego.

W sytuacji, kiedy usługa przewozu stanowi część szerszej usługi turystycznej, np. Wycieczki, do zawarcia umowy przewozowej dochodzi w momencie podpisania umowy o świadczeniu usługi turystycznej z biurem podróży. Co ciekawe, status pasażera zyskują także te osoby, które po prostu wsiądą do pojazdu. Przyjmuje się, że w takim przypadku doszło do zawarcia umowy poprzez zezwolenie takiej osobie na wejście na pokład autokaru. Stąd wynika, że nawet taka osoba, która niejako przez przypadek znalazła się w pojeździe i uległa wypadkowi, będzie mogła domagać się skutecznie odszkodowania.

Odpowiedzialność przewoźnika za realizację umowy przewozu

W kontekście umowy przewozowej należy wspomnieć także o jej realizacji. Zgodnie z prawem przewozowym przewoźnik odpowiada z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu (np. Opóźnienie przyjazdu, przedwczesny odjazd). Z kolei za uszkodzenia mienia pasażerów przewoźnik odpowiada tylko, jeśli wypadek nastąpił z jego winy.

Ocena: 5/5
(głosy: 1)