Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania z OC za wypadek drogowy

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania z OC za wypadek drogowy

Wypłata lub odmowa wypłaty odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku komunikacyjnego następuje w drodze decyzji. Oznacza to, że ubezpieczyciel po zapoznaniu się z okolicznościami zdarzenia i jego skutkami dla osoby roszczącej wydaje pisemną decyzję. Argumentuje w niej wysokość wypłaconego odszkodowania, bądź przyczyny odmowy wypłaty świadczeń.

Poszkodowanemu nie tylko przysługuje odwołanie od decyzji ubezpieczyciela dotyczącej przyznania lub odmowy przyznania konkretnego świadczenia, ale od każdej decyzji, z którą się nie zgadza. Ubezpieczyciel ma obowiązek je przyjąć, rozpoznać i się do niego ustosunkować.

Terminy – ile czasu masz na wniesienie odwołania i na odpowiedź ubezpieczyciela

Kwestia terminu wniesienia odwołania od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania nie jest stricte uregulowana przepisami prawa. Pomimo tego, w pismach od towarzystw ubezpieczeniowych często można spotkać zapis, w który informuje poszkodowanego, w jakim czasie powinien ustosunkować się do wydanej przez ubezpieczyciela decyzji, w tym do propozycji zawarcia ugody.

Warto pamiętać, że przekroczenie tego terminu nie będzie niosło negatywnych konsekwencji dla poszkodowanego (!), o ile nie upłynie okres przedawnienia roszczenia. W zależności od tego, jak poważny w skutkach był wypadek, okres ten wynosi najczęściej 3 lub 20 lat. Oznacza to, że poszkodowany może wnieść odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania przez cały okres biegu terminu przedawnienia roszczeń niezależnie od terminów wskazanych przez ubezpieczyciela.

Czas na rozpatrzenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela został natomiast precyzyjnie określony. Podmiot ten ma bowiem 30 dni na wydanie nowego stanowiska. Termin liczony jest od dnia otrzymania pisemnego odwołania złożonego przez poszkodowanego lub jego pełnomocnika. W sprawach szczególnie skomplikowanych termin nie powinien przekroczyć 60 dni.

Jeśli więc towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowiedziało na czas na złożone odwołanie, powinieneś rozważyć kontakt z firmą lub kancelarią odszkodowawczą, aby należycie dopilnowano twoich interesów. Przekroczenia terminów, na które niejednokrotnie pozwalają sobie ubezpieczyciele jest niedopuszczalne.

W jaki sposób skutecznie złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Poszkodowany, który wskutek doznania obrażeń ciała lub śmierci osoby bliskiej nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela powinien mieć świadomość, że odwołanie wniesie tylko jeden raz. Każda kolejna próba samodzielnych potyczek z ubezpieczalnią najczęściej obnaża tylko nieznajomość procedur likwidacji szkody i aktualnego porządku prawnego i będzie skutkowała jedynie podtrzymaniem stanowiska przez Ubezpieczyciela.

Najkorzystniejsze dla poszkodowanego będzie zlecenie sprawy profesjonalnemu pełnomocnikowi. Jest to o tyle ważne, że znajomość przepisów prawa i orzecznictwa sądowego dają możliwość realnego i właściwego oszacowania należnego odszkodowania.

Uzasadnienie odwołania, które zostanie poparte trafnymi argumentami, znajdującymi potwierdzenie w obecnej sytuacji życiowej poszkodowanego niemal zawsze prowadzi do wydania korzystnej dla poszkodowanego decyzji ubezpieczyciela.

Sporządzenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania nie jest więc zadaniem prostym. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby zrobić to samodzielnie, to zleć takie zadanie firmie AUXILIA S.A, która specjalizuje się w uzyskiwaniu odszkodowań z OC i pomaga osobom poszkodowanym w wypadkach od 2003 roku. Gdy domagasz się zapłaty znacznych kwot – czy to tytułem odszkodowania, czy zadośćuczynienia – powinieneś skorzystać z pomocy profesjonalistów – dla swojego dobra i gwarancji powodzenia.

Co powinno zawierać odwołanie?

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się próbować własnych sił, to powinieneś wiedzieć, jakie elementy powinno zawierać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Oczywiście oprócz podstawowych, dotyczących oznaczenia stron, tj. odwołującego się i towarzystwa ubezpieczeniowego i ich danych adresowych, powinny znaleźć się też takie kwestie jak: numer szkody lub polisy, określenie satysfakcjonującej kwoty świadczenia, oraz najważniejsze  uzasadnienie, które będzie zawierać argumentację faktyczną, prawną oraz niezbędne dowody.

Niesatysfakcjonująca decyzja ubezpieczyciela po złożonym odwołaniu – co zrobić?

Zdecydowałeś się samodzielnie lub z pomocą dotychczasowego pełnomocnika złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela i nie doprowadziło to do wydania satysfakcjonującej decyzji? Nic straconego! Istnieją jeszcze inne możliwości dochodzenia swoich roszczeń. Prawnicy Kancelarii, którzy prowadzą sprawy klientów AUXILIA S.A., mogą rozpocząć w twoim imieniu negocjacje ugodowe, które mają na celu uzyskanie satysfakcjonujących kwot odszkodowania.

Ich wypłata następuje w drodze ugody, czyli porozumienia zawartego z ubezpieczycielem, co stanowi polubowną formę zakończenia sporu. Jeśli zaś negocjacje ugodowe nie doprowadzą do uzyskania porozumienia, wówczas, po oszacowaniu ryzyka, nasi prawnicy zaproponują Tobie skierowanie roszczeń odszkodowawczych do mediacji przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego lub do sądu cywilnego, gdzie będą reprezentować twoje interesy. Finalnie może się więc okazać, że nieudane próby samodzielnego uzyskania satysfakcjonujących kwot doprowadzą cię do momentu, w którym niezbędna okaże się pomoc fachowców z AUXILIA S.A.

Możesz skorzystać z naszej pomocy także wtedy, gdy nie będziesz zadowolony z działań obecnego pełnomocnika. Zadzwoń do naszego Biura Obsługi Klienta po więcej szczegółów.

Ocena: 5/5
(głosy: 4)