W artykule:
Każda osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym może podjąć starania o uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia. Warunkiem uzyskania odszkodowania oraz zadośćuczynienia jest brak wyłącznej winy poszkodowanego. Może jednak dojść do sytuacji, gdzie odpowiedzialność za wypadek zostanie przypisana w części również osobie poszkodowanej. Tak zwana współwina w wypadku drogowym osoby poszkodowanej wpływa bezpośrednio na wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia z polisy OC sprawcy. Jak wygląda dochodzenie odszkodowania i zadośćuczynieniaw sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze współwiną? Przedstawiamy historie naszych klientów.
Pobierz Formularz Zgłoszenia Szkody – obrażenia ciała
Uznanie zmarłego w wypadku za winnego
Podczas jazdy autostradą samochodem osobowym doszło do przebicia opony. Kierowca auta, pan Andrzej*, nie miał żadnego pola manewru – został zmuszony przez sytuację do zatrzymania się na poboczu, gdzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Kierowca złapał gumę po lewej stronie drogi, zatem bliżej pasa ruchu, na którym z dużą prędkością poruszały się inne pojazdy. Jeden z przejeżdżających samochodów dostawczych potrącił pana Andrzeja, niestety ze skutkiem śmiertelnym.
Pobierz Wzór Zgłoszenia Szkody – wypadek śmiertelny
W toczonym później postępowaniu całkowitą odpowiedzialnością za wypadek obarczono zmarłego kierowcę, a prokuratura umorzyła śledztwo. Powodem umorzenia był fakt, że zmarły zatrzymał się w niedozwolonym miejscu. Dodatkowo nie zostało uwzględnione to, że kierowca samochodu dostawczego był pod wpływem środków odurzających, a pojazd był przeciążony. Informacje o tych okolicznościach wynikały z ekspertyzy prokuratury i notatek policyjnych.
Współwina w wypadku drogowym osoby poszkodowanej zwana jest też przyczynieniem się poszkodowanego do powstania szkody
“Po zapoznaniu się ze sprawą niezwłocznie podjęliśmy działania prawne. Byliśmy przekonani, że zmarły nie był jedynym winnym wypadku. Z ekspertyzy jasno wynikało, że kierowca samochodu dostawczego jechał pojazdem przeładowanym o ponad tonę. Poza tym we krwi kierowcy pojazdu ciężarowego została wykryta obecność dopalaczy.” – opowiada o sprawie Kamila Barszczewska, pełniąca funkcję prezesa Zarządu firmy Auxilia S.A. “Dlatego kancelaria prawna reprezentująca naszego Klienta zgłosiła zarzuty do opinii biegłych i złożyła zażalenie na umorzenie śledztwa. Złożone przez nas zastrzeżenia okazały się skuteczne i prokuratura zleciła przeprowadzenie ponownych ekspertyz. Wykazały one, że obecność substancji odurzającej w organizmie kierowcy miała znaczny wpływ na jego czas reakcji i zły stan psychofizyczny.” – dodaje.
Dzięki skutecznym działaniom ze strony kancelarii udowodniliśmy, że wina za wypadek na autostradzie leży także po stronie kierowcy ciężarówki. Ostatecznie kierowca został skazany prawomocnym wyrokiem. Pomogliśmy żonie zmarłego odzyskać poczucie sprawiedliwości oraz zapewniliśmy wypłatę zadośćuczynienia za śmierć męża.
Nietrzeźwość obydwu kierowców a współwina w wypadku drogowym
Do opisanej wyżej sytuacji doszło w centralnej Polsce, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe. W efekcie poniesionych obrażeń jeden z kierowców zmarł. Oficjalnie potwierdzono, że obaj kierowcy byli nietrzeźwi. Jednak prokuratura obarczyła winą tylko jednego, twierdząc że zjechał na przeciwny pas ruchu. Z przeanalizowanych przez nas dowodów wynikało, że obaj kierowcy jechali zbyt blisko osi jezdni. Dopiero po naszej interwencji doszło do ponownych ekspertyz przeprowadzonych przez biegłych sądowych. Ostatecznie sąd orzekł, że winę ponoszą obie strony zdarzenia, a nie tylko zmarły kierowca.
Dzięki sprawiedliwemu rozstrzygnięciu sprawy karnej rodzina zmarłego mogła rozpocząć starania o zadośćuczynienie po stracie bliskiej osoby. Kancelaria prawna wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Auxilia S.A. pokazała swój profesjonalizm w prowadzeniu skomplikowanych spraw na zasadzie współwiny.
Brak zapiętych pasów przyczynieniem się do wypadku
Dwóm kolegom, którzy nocą wracali do domu samochodem osobowym pod wpływem alkoholu zdarzył się wypadek. Będący pasażerem 17-letni Piotrek nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Pojazd uderzył w znajdujące się przy drodze drzewo, w wyniku czego nastolatek wypadł z samochodu. W efekcie doznanych obrażeń zmarł. Badania wykazały, że kierowca posiadał 2 promile alkoholu we krwi.
W postępowaniu powypadkowym określa się osobę odpowiedzialną za wypadek oraz stopień przyczynienia. Inaczej mówiąc, ustala się, który uczestnik wypadku i w jakim zakresie przyczynił się do wypadku i doznanych w jego wyniku obrażeń. W sprawie zmarłego 17-letniego Piotrka towarzystwo ubezpieczeniowe podczas likwidacji szkody, przypisało aż 80% przyczynienia się do wypadku komunikacyjnego.
W trakcie sprawy sądowej mającej na celu ustalić wysokość zadośćuczynienia dla rodziców Piotrka, sąd uznał winę chłopaka polegającą na braku zapiętych pasów oraz świadomą jazdę z pijanym kierowcą. Jednak dzięki działaniom pełnomocnika reprezentującego naszego Klienta przyczynienie zostało zmniejszone do 65%. Nie chcieliśmy jednak poprzestać na takim rozstrzygnięciu i jako pełnomocnik bliskich zmarłego złożyliśmy apelację do wyroku. Wniosek o przeprowadzenie dodatkowej opinii został rozpatrzony pozytywnie.
Dodatkowa opinia wydana przez biegłych udowodniła, że nawet gdyby zmarły chłopak miał zapięte pasy, to by go nie uchroniło przed śmiertelnym efektem zderzenia z drzewem. Sąd przychylił się również do naszej argumentacji, że zmarły nie musiał wiedzieć, iż jego kolega będący kierowcą jest pijany oraz, że niezapięcie pasów nie miało żadnego wpływu na zakres obrażeń pasażera.
Ostatecznie sąd uznał odpowiedzialność zmarłego w zaledwie 30% a nie w 80% , jak chciał przyjąć ubezpieczyciel. Dzięki naszym działaniom rodzice otrzymali 140 tys. zadośćuczynienia zamiast uznanych pierwotnie 8000 zł (czyli aż 132 tysiące więcej!).
Współwina w wypadku drogowym a wypłata odszkodowania
Dlaczego tak ważne jest ustalenie odpowiedzialności za wypadek komunikacyjny? Przede wszystkim chodzi o poczucie sprawiedliwości. Poza tym określenie winnego ma wpływ na sprawę odszkodowawnczą i wysokość uzyskanego zadośćuczynienia. Sprawca wypadku oraz jego rodzina nie mają prawa do uzyskania odszkodowania – wyjaśnia Kamila Barszczewska, Prezes Zarządu Auxilia S.A.
Nie w każdym przypadku wyznaczenie sprawcy jest prostym zadaniem. Zdarzają się takie okoliczności, w których uczestnicy wypadku komunikacyjnego równocześnie są jego ofiarami, jak i sprawcami. Może również dojść do wypadku, w którym odpowiedzialność rozkłada się na kilku uczestników zdarzenia. Dlatego mówimy o współwinie w wypadku drogowym, a w celu ustalenia odpowiedzialności za wypadek prowadzone są sprawy karne.
W takich sytuacjach powinniśmy rozważyć skorzystanie z pomocy wykwalifikowanej kancelarii odszkodowawczej, która przeanalizuje naszą sprawę oraz pomoże w sprawiedliwym wskazaniu winnego. Doświadczenie prawników ułatwi uzyskanie dodatkowych opinii biegłych i zebrania dodatkowych dowodów. A to pozwoli nam na uzyskanie wyższego odszkodowania. Należy pamiętać, że korzystniejszy dla naszej strony wyrok wydany po przeprowadzeniu sprawy karnej otwiera drogę do wysokiego odszkodowania lub zadośćuczynienia za szkody i krzywę poniesione w wyniku wypadku. Auxilia już od 15 lat wspiera osoby poszkodowane w wypadkach oraz pomaga ich bliskim uzyskać zadośćuczynienie i rekompensatę za poniesione krzywdy.
* Dane osobowe wymienionych w tekście uczestników wypadków zostały zmienione.