Wysoka kwota zadośćuczynienia mimo znacznego przyczynienia się do wypadku

Wysoka kwota zadośćuczynienia mimo znacznego przyczynienia się do wypadku

Wiele osób poszkodowanych sądzi, że skoro przyczynili się do spowodowania wypadku drogowego, to nie mają żadnych szans na uzyskanie odszkodowania bądź zadośćuczynienia za krzywdy poniesione w wyniku zdarzenia. Okazuje się jednak, że w niektórych sprawach współwina nie przekreśla szans na otrzymanie – często całkiem wysokich – kwot zadośćuczynienia czy odszkodowania za wypadek komunikacyjny.

Tak się też stało w opisanej niżej sprawie, w której poszkodowany w znacznym stopniu przyczynił się do spowodowania wypadku.

Opis wypadku samochodowego

W maju 2016 roku doszło do wypadku samochodowego na drodze gminnej w powiecie pułtuskim. Kierowca samochodu osobowego Audi A4 jechał za szybko i na zakręcie stracił panowanie nad pojazdem. W efekcie samochód zjechał na pobocze, uderzył w betonowy przepust i wywrócił się na poboczu drogi. W samochodzie znajdowało się pięciu młodych mężczyzn, którzy doznali poważnych obrażeń ciała.

Przyczynienie poszkodowanego do wypadku drogowego

Jednym z pasażerów pojazdu był Piotr Strzelczyk*, który przyczynił się do wypadku i poniesionych obrażeń ciała, ponieważ po pierwsze nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa, a po drugie razem z kierowcą Audi A4 spożywali alkohol.

Poważne obrażenia ciała

W wyniku wypadku Piotr Strzelczyk doznał bardzo poważnych obrażeń ciała. Obecnie (po upływie ponad roku od zdarzenia) nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Porusza się na wózku inwalidzkim, a w najprostszych codziennych czynnościach potrzebuje pomocy osób trzecich. Wymaga nieustannej opieki ze strony rodziny i najbliższych. Poza tym codziennie musi być rehabilitowany.

Wysoka kwota zadośćuczynienia za wypadek

W związku z zaistniałą sytuacją, zakład ubezpieczeń przyjął wysokie przyczynienie się poszkodowanego do skutków wypadku, które określił na 70%. Dlatego z uznanej kwoty zadośćuczynienia w wysokości 400 000 zł, poszkodowany otrzymał 120 000 zł (400 000 zł – 70% = 120 000 zł).

Czy kwota zadośćuczynienia może być większa?

120 000 zł wydaje się ogromną sumą, jednak na uwadze trzeba mieć sytuację poszkodowanego po wypadku. Przypomnijmy - Piotr Strzelczyk wymaga stałej opieki osób trzecich oraz codziennej rehabilitacji. I, jak wskazują opinie lekarzy, prawdopodobnie będzie potrzebował takiej opieki do końca życia.

Dlatego do negocjacji z towarzystwem ubezpieczeniowym włączyła się należąca do naszej Grupy Kapitałowej kancelaria LEXBRIDGE. Jak się okazało można, a nawet trzeba walczyć o więcej!

Dział Przedsądowy kancelarii prawnej doprowadził do bardzo korzystnej ugody z ubezpieczycielem, bo przyczynienie zostało zmniejszone do 50%, a dodatkowo przyznano poszkodowanemu 180 000 zł! Tym samym łączna kwota zadośćuczynienia przeznaczona dla Piotra Strzelczyka wyniosła 300 000 zł!

Co więcej, zawarta ugoda nie przekreśla możliwości dochodzenia dalszych roszczeń, w tym renty na zwiększone potrzeby, o którą będziemy jeszcze walczyć.

*Dane osobowe osoby poszkodowanej w wypadku zostały zmienione.

Wysoka kwota zadośćuczynienia mimo znacznego przyczynienia się do wypadku
Ocena: 4.5/5
(głosy: 4)