W artykule:
Wszyscy powinni wiedzieć, że jeśli dojdzie do poważnego wypadku, należy natychmiast wezwać pogotowie, policję, a nawet straż pożarną i jak najszybciej udzielić pomocy osobom poszkodowanym.
Każdy wypadek i kolizję należy zgłosić także do ubezpieczyciela sprawcy. Jakie dokumenty oraz dowody należy mieć w takiej sytuacji przygotowane?
Dokumenty wymagane po wypadku. Jakie formalności trzeba dopełnić?
W momencie, kiedy dojdzie do bardzo poważnego wypadku, na miejscu zawsze pojawia się policja i to funkcjonariusze są zobowiązani do sporządzenia notatki opisującej przebieg zdarzenia. Jeśli istnieją wątpliwości co do tego kto jest winny wypadku, kwestię tę rozstrzyga postępowanie przygotowawcze, w trakcie którego najczęściej powoływany jest biegły sądowy z zakresu rekonstrukcji wypadków.
Jeśli do wypadku doszło przy pracy, wiążący jest protokół powypadkowy. Po stronie poszkodowanego jest dopilnowanie, aby dokument został właściwie sporządzony, bo często zdarza się, że treść protokołów niezwykle zręcznie omija kwestię odpowiedzialności za nieszczęśliwe zdarzenie.
Z kolei jeśli do wypadku doszło w wyniku upadku na chodniku (bo był nieodśnieżony lub nierówny) najważniejsze jest sporządzenie zdjęć. Obecnie niemal każdy z nas jest w stanie szybko zrobić je telefonem komórkowym, a będą stanowiły najlepszy dowód w sprawie. Dodatkowo należy też spisać dane osobowe świadków zdarzenia, aby mogli potwierdzić naszą wersję wydarzeń w trakcie dochodzenia roszczeń.
Kto może ubiegać się o komunikacyjne odszkodowanie powypadkowe?
O odszkodowanie (mówimy tu o odszkodowaniu i zadośćuczynieniu, które potocznie nazywa się „odszkodowaniem”) może ubiegać się osoba poszkodowana, która nie spowodowała wypadku. Bycie pod wpływem alkoholu, narkotyków, a także podróż z osobą nietrzeźwą lub brak zapiętych pasów stanowią natomiast tzw. przyczynienie i obniżają wysokość odszkodowania od 20 do 90%. Zakłady ubezpieczeń najczęściej stosują sztywne i zawyżone stawki przyczynienia, sąd ustala przyczynienie w bardziej elastyczny sposób.
Pieszy i rowerzysta a odszkodowanie
Pieszy i rowerzysta, którzy ulegli wypadkowi, mają prawo do odszkodowania, pod warunkiem że nie byli wyłącznie winni spowodowania wypadku. Na przykład, jeśli pieszy wszedł na jezdnię w miejscu niedozwolonym, ale kierowca przekroczył dozwoloną prędkość, pieszy ma prawo do odszkodowania.
Odszkodowanie dla pieszego lub rowerzysty może obejmować zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego oraz wizyt lekarskich. Ponadto mogą ubiegać się o zadośćuczynienie za doznane urazy fizyczne i psychiczne, ból oraz utratę zdrowia. W przypadku poważnych obrażeń, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, istnieje możliwość przyznania renty. Odszkodowanie może także obejmować zniszczone rzeczy osobiste, takie jak rower, odzież, telefon czy okulary.
Zgłoszenie wypadku ubezpieczycielowi – im wcześniej, tym lepiej
Należy pamiętać, żeby zgłosić się do ubezpieczyciela jeszcze przed upływem terminu roszczeń. Jeśli w wyniku wypadku osoba poszkodowana odniosła obrażenia ciała, warto zrobić to w miarę jak najwcześniej, nie czekając na zakończenie leczenia.
Na co dzień większość z nas nie myśli o tym, że spotka go nieszczęście – i nie przygotowuje się na taką okoliczność. Warto jednak wiedzieć, gdzie szukać podpowiedzi, co w przypadku takiego wydarzenia należy zrobić, aby postępowanie odszkodowawcze przebiegło sprawnie i móc uzyskać najwyższe możliwe odszkodowanie.