Jak uzyskać zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji?

Jak uzyskać zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji?

Koszty prywatnego leczenia i rehabilitacji w Polsce mogą przyprawić o ból głowy. Często inwestujemy w zdrowie i poprawę jakości życia wszystkie oszczędności, ponieważ zbyt długi czas oczekiwania na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie pozostawia nam wyboru. Warto natomiast wiedzieć, że w niektórych przypadkach można otrzymać zwrot pieniędzy za leczenie i rehabilitację. Dzieje się tak, gdy za Twój obecny stan zdrowia odpowiedzialność ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy wypadku komunikacyjnego. Dowiedz jak uzyskać i z czym wiąże się zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji od ubezpieczyciela w Polsce.

Zostałeś poszkodowany w wyniku wypadku komunikacyjnego? Ubezpieczyciel zapłaci za Twoje leczenie i rehabilitację!

Utrata zdrowia w skutek wypadku komunikacyjnego spowodowanego przez kierowcę pojazdu mechanicznego, tj. samochodu osobowego, ciężarowego, motocykla itp., uprawnia nie tylko do uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia z polisy OC sprawcy wypadku. Poszkodowany ma prawo także do zwrotu wszelkich kosztów, które poniósł w związku z leczeniem i rehabilitacją obrażeń powypadkowych.


Starasz się o zwrot kosztów rehabilitacji lub leczenia?
Zadzwoń: 603 171 911!

Zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, których można się domagać od ubezpieczyciela są w Polsce prawnie uregulowane. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić ich zwrotu, jeśli została wykazana wina sprawcy, a prywatne leczenie i rehabilitacja poszkodowanego okazały się konieczne do uzyskania poprawy jego stanu zdrowia. Ta zasada dotyczy także zwrócenia kosztów dojazdów na rehabilitację, czy do lekarza oraz zakupu niezbędnego sprzętu, leków, czy materiałów opatrunkowych.

Podczas rozliczeń z ubezpieczycielem najważniejsze jest to, żeby każdy wydatek został potwierdzony fakturą lub paragonem, a dojazdy na rehabilitację prywatnym samochodem rzetelnie udokumentowane.

Pobierz Formularz Zgłoszenia Szkody – obrażenia ciała

FUNDACJA AUXILIA organizuje zbiórki na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji

Alternatywnym rozwiązaniem w poszukiwaniu środków na leczenie i rehabilitację po wypadku komunikacyjnym może się okazać dołączenie do grona podopiecznych fundacji pomagającej poszkodowanym w wypadkach, np. FUNDACJI AUXILIA.

Często śledztwo prokuratorskie mające na celu ustalenie okoliczności wypadku przedłuża się. To powoduje, że do momentu potwierdzenia winy domniemanego sprawcy wypadku komunikacyjnego, towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest zobowiązane zarówno do wypłaty odszkodowania, jak i zwrócenia poniesionych kosztów leczenia i rehabilitacji. W tym czasie ogromną pomocą może okazać się zbiórka publiczna zorganizowana przez odpowiednią fundację z wieloletnim doświadczeniem, która w ten sposób zabezpieczy finansowo poszkodowanego w trakcie jego powrotu do zdrowia.

Środki w ramach fundacji gromadzić można niezależnie od tego, czy został już dokonany zwrot kosztów za prywatną rehabilitację i leczenie przez ubezpieczyciela. Oznacza to, że podopieczny fundacji może zbierać fundusze zarówno wtedy, gdy ubezpieczyciel bezproblemowo zwraca poszkodowanemu poniesione koszty, jak i w sytuacji, gdy chwilowo nie zwraca ich wcale. Warto tylko pamiętać, że określony koszt leczenia czy rehabilitacji nie może zostać pokryty z różnych źródeł (np. fakturę za turnus rehabilitacyjny w prywatnej klinice jednocześnie pokrywa zarówno towarzystwo ubezpieczeń, jak fundacja).

Ubezpieczyciel odmawia zwrotu kosztów rehabilitacji bądź leczenia – co dalej?

Prawnicy z kancelarii, która stanowi część grupy kapitałowej AUXILIA S.A. w swojej codziennej pracy spotykają się z odmownymi decyzjami towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie zwrócenia kosztów leczenia i rehabilitacji. Dzieje się tak, pomimo że zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji z polisy OC sprawcy wypadku należą się poszkodowanemu, tak samo jak odszkodowanie, czy zadośćuczynienie.

Przyczyny odmownych decyzji ubezpieczycieli bywają różne. Jednak najczęstszym argumentem towarzystw ubezpieczeniowych jest wskazywanie możliwości leczenia i rehabilitacji w ramach NFZ lub nieudokumentowane i nieuzasadnione poniesienie kosztów leczenia prywatnego.

Jak skutecznie wyegzekwować zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji od ubezpieczyciela?

Na tym etapie, z prośbą o pomoc, bardzo często trafiają do nas poszkodowani, którzy sądzili, że uda im się na własną rękę wyegzekwować należne świadczenia od ubezpieczyciela. Należy pamiętać, że decyzje towarzystw ubezpieczeniowych, zwłaszcza te odmawiające zwrotu wyłożonych przez Ciebie kosztów leczenia i rehabilitacji, rzadko kiedy bywają ostateczne i nieodwołalne. Wiedz, że w sytuacji, w której ubezpieczyciel już odmówił zwrotu kosztów rehabilitacji i leczenia, kluczowa jest dokładna analiza prawna sytuacji poszkodowanego i wykazanie zasadności poniesionych kosztów.

AUXILIA S.A. wraz z prawnikami wykonuję taką analizę bezpłatnie i niezobowiązująco, a jeśli okaże się, że niesłusznie odmówiono Tobie zwrotu wyłożonych kosztów leczenia, rehabilitacji, czy dojazdów, to poprowadzimy dla Ciebie sprawę odszkodowawczą, a od uzyskanych zwrotów kosztów nie pobierzemy honorarium.

Niezależnie od treści decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego, masz prawo skorzystać z prywatnych, czyli odpłatnych wizyt lekarskich oraz rehabilitacji, jeśli nie możesz tego zrobić w ramach publicznej opieki zdrowotnej w Polsce (na przykład z powodu odległych terminów, braku odpowiedniego sprzętu, czy specjalistów). Jeśli mimo wszystko ubezpieczyciel uparcie odmawia zwrócenia kosztów leczenia i rehabilitacji – skontaktuj się z nami.

Ubezpieczyciel odmawia zwrotu kosztów rehabilitacji bądź leczenia? Napisz:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Auxilia S.A (ul. Zaolziańska 4, 53-334 Wrocław) celem udzielenia odpowiedzi na zapytanie przesłane przeze mnie poprzez formularz.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Auxilia S.A (ul. Zaolziańska 4, 53-334 Wrocław) w celach marketingowych związanych z przygotowaniem i przekazaniem oferty Auxilia S.A w zgodzie z Polityką Prywatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowej dotyczącej usług Auxilia S.A (ul. Zaolziańska 4, 53-334 Wrocław) za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z Polityką Prywatności. W celu przesłania informacji handlowej udostępniam wskazany powyżej e-mail i telefon.

Ocena: 5/5
(głosy: 2)