Dochodzenie odszkodowania po wygraniu sprawy karnej

Dochodzenie odszkodowania po wygraniu sprawy karnej

Istnieje wiele przyczyn wypadków drogowych. Najczęściej dochodzi do nich w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych i warunków na drodze. Zdarza się również, że przyczyna wypadku stoi pod stronie człowieka, który jednocześnie staje się uczestnikiem wypadku. W sytuacji dochodzenia odszkodowania najpierw należy ustalić kto jest sprawcą wypadku.

Pobierz Formularz Zgłoszenia Szkody – obrażenia ciała

Odpowiedzialność za wypadek komunikacyjny – kto ją ponosi?

Z doświadczenia naszego i naszych klientów wiemy, że trzeba walczyć o sprawiedliwość dla osób poszkodowanych. To właśnie od rzetelnego wyjaśnienia sprawy karnej bardzo często zależy, czy Klient uzyska jakiekolwiek odszkodowanie. W artykule przedstawiamy przykład jednej z naszych klientek. Po wypadku potrzebna była interwencja adwokata prowadzącego sprawę karną, aby doszło do skierowania przeciwko sprawcy wypadku aktu oskarżenia. Mimo tego, że wcześniej sprawa została umorzona.

Konsekwencje śmiertelnego wypadku

Tragiczny wypadek wydarzył się w okolicach miejscowości Ostrołęka podczas pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia 2016 roku. 21-letnia Karolina Nowak* szła razem z koleżanką prawidłową stroną drogi. W tym czasie kierowca jadący Volkswagenem Golf wyprzedzał na terenie zabudowanym inny samochód osobowy. Podczas wyprzedzania, jadąc lewym pasem jezdni, potrącił jedną z dwóch młodych kobiet poruszających się poboczem drogi. W wyniku doznanych obrażeń, potrącona kobieta zmarła na miejscu.

Pobierz Wzór Zgłoszenia Szkody – wypadek śmiertelny

Sprawa karna o ustalenie sprawcy wypadku

Do prokuratury wpłynął akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku drogowego. Biegły orzekł, że wyłączną winę za wypadek ponosi piesza, ponieważ szła środkiem lewego pasa jezdni. Według jego opinii kierujący pojazdem nie przyczynił się w żaden sposób do zaistnienia wypadku. Z opinii biegłego wynikało również, że kierowca nie miał możliwości zauważenia pieszej z odpowiedniej odległości. Biegły podtrzymał swoją opinię i prokuratura umorzyła śledztwo. W związku z takim rozstrzygnięciem sprawy karnej zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty rodzicom Karoliny jakichkolwiek kwot zadośćuczynienia, powołując się na ustalenia prokuratury i wyłączną winę zmarłej.

Złożenie zażalenia od wyroku

Rodzice zmarłej poszkodowanej zwrócili się do nas po pomoc. Po niekorzystnym rozstrzygnięciu sprawy adwokat złożył zażalenie na postanowienie o umorzeniu, żądając powołania innego biegłego. Sąd rejonowy uwzględnił zażalenie i uchylił postanowienie o umorzeniu. Prokuratura, ponownie rozpatrując sprawę, powołała nowego biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków, który w sporządzonej opinii stwierdził, że kierowca pojazdu ponosi winę za wypadek, ponieważ jechał zdecydowanie za szybko i miał możliwość dostrzeżenia pieszej z odległości pozwalającej na uniknięcie jej potrącenia.

Warto skorzystać z usług doświadczonego pełnomocnika

Dzięki nowej opinii biegłego sprawa karna została rozstrzygnięta pomyślnie dla naszych klientów.
Zakład ubezpieczeń zmienił swoje wcześniejsze stanowisko. Uznał swoją odpowiedzialność, zaproponował członkom rodziny zmarłej zawarcie ugody i wypłatę zadośćuczynienia. Niezależnie od dalszych decyzji rodziców zmarłej – zgodzić się na ugodę z ubezpieczycielem, czy iść do sądu po adekwatne do poniesionej krzywdy zadośćuczynienie – wygranie przez prowadzącego sprawę adwokata sprawy karnej pozwoliło w ogóle na możliwość rozmów z towarzystwem ubezpieczeniowym i starania się o uzyskanie roszczeń dla rodziców zmarłej w wypadku kobiety.

Pomagamy w uzyskaniu odszkodowania komunikacyjnego, dopłat do odszkodowań oraz zadośćuczynienia. Wspieramy również rodziny poszkodowanych w wypadkach drogowych. Dochodź swoich praw współpracując ze specjalistami od odszkodowań komunikacyjnych. Z nami uzyskasz najwyższe odszkodowanie.

*Dane osobowe zostały zmienione

Ocena: 5/5
(głosy: 3)