Wypadek i co dalej?

Zgodnie z polskim prawem odszkodowanie należy się każdemu, kto poniósł szkodę albo doznał krzywdy z winy innej osoby. Każda osoba poszkodowana w wyniku wypadku drogowego (bądź wypadku w pracy, rolnictwie czy w efekcie błędu medycznego) może starać się o odszkodowanie lub/i zadośćuczynienie od sprawcy wypadku.

Od kogo można uzyskać odszkodowanie?

Odszkodowanie za wypadki drogowe

W przypadku wypadków komunikacyjnych odszkodowanie uzyskiwane jest z polisy OC sprawcy wypadku. Gdy sprawca nie miał polisy OC lub sprawca jest nieznany, odszkodowanie powinno być wypłacone z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Odszkodowanie za wypadki przy pracy

W przypadku wypadków przy pracy odszkodowanie uzyskiwane jest z zakładu pracy. Odszkodowanie lub zadośćuczynienie może być dochodzone wówczas, jeśli jego szkoda nie została pokryta w pełni przez świadczenie uzyskane z ZUS w związku z wypadkiem przy pracy.

Odszkodowanie za wypadki w rolnictwie

W przypadku wypadków w rolnictwie odszkodowanie uzyskiwane jest z polisy OC własnego gospodarstwa rolnego. Ważne, że ubezpieczyciel (zakład ubezpieczeń, w którym rolnik ma wykupione ubezpieczenie) nie odpowiada za szkody wyrządzone osobie współprowadzącej gospodarstwo rolne, czyli np. małżonkowi rolnika, jednak odpowiada już np. za szkody wyrządzone podczas wykonywania tzw. pomocy sąsiedzkiej.

Jak jest wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia nie jest z góry określona. W praktyce zależy ona od dwóch czynników.

  1. Po pierwsze, od skutków wypadku, czyli obrażeń poszkodowanego, a także wielu innych czynników związanych z osobą poszkodowaną (wiek, zawód, wykształcenie, perspektywy zawodowe itd.).
  2. Po drugie, od tego, komu poszkodowany zleci prowadzenie swojej sprawy. Tylko profesjonaliści są w stanie uzyskać dla poszkodowanego maksymalną kwotę wynikającą z przepisów. Dodatkowo taką kwotę często można uzyskać dopiero na etapie sądowym.

Komu zlecić sprawę o odszkodowanie?

To bardzo proste. Należy poszukać firmy, która jest w stanie zapewnić najlepszą obsługę prawną, wyposażyć poszkodowanego w pomoc najlepszych fachowców – adwokatów lub radców prawnych, którzy poprowadzą sprawę od początku do końca, łącznie z etapem sądowym.

Dlaczego warto zlecić sprawę AUXILII?

  • AUXILIA powstała po to, aby pomagać Państwu w skutecznym dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych. Oferując profesjonalną obsługę, wieloletnie doświadczenie na rynku oraz wysoką jakość usług, zapewnimy skuteczną pomoc w walce z biurokracją i formalizmem zakładów ubezpieczeń oraz zagwarantujemy spokój i pełną satysfakcję.
  • AUXILIA to nie tylko lider na rynku odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych, ale i organizacja oparta na współdziałaniu oraz wzajemnym wsparciu. Jej misją jest zapewnienie jak najlepszej pomocy poszkodowanym w wypadkach.
  • W AUXILII nie ma pracowników przypadkowych. Pracuje tutaj wąskie grono wyspecjalizowanych osób, gruntowanie przeszkolonych w udzielaniu wsparcia osobom poszkodowanym w wypadkach. Ponadto, wszyscy Doradcy są z nami na wyłączność, a dzięki temu mogą się w pełni zaangażować w działania dla dobra klienta.