Zmniejszenie przyczynienia pozwala uzyskać 2 razy wyższe odszkodowanie

Zmniejszenie przyczynienia pozwala uzyskać 2 razy wyższe odszkodowanie

Samochód osobowy jechał zbyt szybko i potrącił rowerzystkę

Do wypadku doszło w lipcu 2018r. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Kierowca samochodu osobowego poruszał się z nadmierną prędkością, wyprzedzając jadącą na rowerze Sylwię Pankiewicz*. Rowerzystka chciała skręcić w lewo, ale kierujący autem, jadąc zbyt szybko, nie miał możliwości uniknięcia zderzenia i potrącił kobietę. Potrącona rowerzystka wskutek doznanych obrażeń zmarła na miejscu.

Opinie biegłych i walka o zmniejszenie przyczynienia do wypadku

W trakcie śledztwa biegły obarczył winą za wypadek zarówno kierowcę samochodu, jak i Sylwię Pankiewicz. Prokuratur ustalił z oskarżonym wysokość kary i złożył wniosek o wydanie wyroku bez przeprowadzania postępowania. W związku z opinią biegłego ubezpieczyciel przyjął, że rowerzystka przyczyniła się do wypadku w 50% i wypłacił rodzinie zmarłej tylko połowę uznanych kwot zadośćuczynienia i odszkodowania.

W imieniu rodziny zmarłej został wysłany do sądu sprzeciw wraz z szeregiem zastrzeżeń do opinii biegłego. Sąd zwrócił sprawę do prokuratury, która złożyła normalny akt oskarżenia. Ostatecznie biegły wydał opinię uzupełniającą, w której przyznał, że Sylwia Pankiewicz ani nie spowodowała wypadku, ani się do w żaden sposób do niego nie przyczyniła. W związku z tym sąd skazał kierowcę, uznając, że jest on jedynym sprawcą wypadku. A ubezpieczyciel wypłacił rodzinie dalsze kwoty odszkodowania komunikacyjnego bez ich pomniejszania o jakiekolwiek przyczynienie.

Efekty wygranej sprawy karnej

W wyniku prowadzonej sprawy karnej doprowadzono do zmniejszenia przyczynienia do zera. Oznacza to wypłatę 2 razy większej kwoty zadośćuczynienia i odszkodowania dla rodziny zmarłej. Poza tym kierowca samochodu osobowego, który spowodował wypadek otrzymał dodatkową karę w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przez 2 lata.


Sygnatura sprawy:


Sąd Rejonowy w Częstochowie, sygn. akt IV K 517/19.


Osoba poszkodowana:


Córka, Marlena Stasiuk, 46 lat


Kto zginął w wypadku?


Sylwia Pankiewicz, 67 lat


Pierwotnie przyznane przyczynienie:


5o%


Przyczynienie po sprawie karnej:


0%


Kara dla kierowcy:


Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 2 lata
i 3 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu

* Z uwagi na obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych podane w opisie sprawy dane osobowe zostały zmienione.

Ocena: 5/5
(głosy: 4)