Firmy odzyskujące odszkodowania – co musisz o nich wiedzieć i jak wybrać najlepiej?

Firmy odzyskujące odszkodowania – co musisz o nich wiedzieć i jak wybrać najlepiej?

Firmy odzyskujące odszkodowanie, czyli tzw. firmy odszkodowawcze na dobre zagościły na rodzimym rynku. Pomimo często niezasłużonych słów krytyki, od kilkunastu lat branża rozwija się, a duża konkurencja ma swoje pozytywne skutki dla Klientów.

Firmy odszkodowawcze pomagają uzyskać wysokie kwoty roszczeń

Na samym początku warto postawić sprawę jasno: firmy odzyskujące odszkodowanie nie zawsze budzą pozytywne skojarzenia, ponieważ płaszczyzna, na której oferują swoje usługi, immanentnie związana jest z doświadczeniami przykrymi. Przecież chodzi o odszkodowania za wypadki, najczęściej drogowe, w których osoba poszkodowana ginie bądź odnosi bardzo poważne obrażenia ciała.

Ani to, ani fakt, że firmy odzyskujące odszkodowania nie funkcjonują pro bono, nie powinien jednak przysłaniać kwestii, że koniec końców, podmioty te w wielu przypadkach docierają ze swoją ofertą do ludzi, którzy samodzielnie nigdy nie zgłosiliby się po pomoc prawną. Niezależnie od tego, czy na drodze stanęłaby im na przeszkodzie niewiedza, czy brak środków materialnych na opłacenie takiej usługi. I faktycznie firmy odszkodowawcze pomagają uzyskać od zakładów ubezpieczeń znacznie wyższe kwoty roszczeń, niż gdyby poszkodowany sam zwrócił do ubezpieczyciela o odszkodowanie.

Jak działają firmy odzyskujące odszkodowania?

Mówiąc krótko, firmy odzyskujące odszkodowania chcą dotrzeć do Klienta, który poniósł szkodę, żeby przedstawić mu ofertę usług prawnych w zakresie uzyskania odpowiedniego odszkodowania bądź zadośćuczynienia – zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Otoczony kompleksową opieką Klient w zasadzie nie musi się martwić o nic – wszystkie czynności wykonuje za niego firma odszkodowawcza.

Wyróżniające się na rynku firmy odzyskujące odszkodowania oferują także usługi wykraczające poza ściśle ustalone ramy procesu likwidacji szkody. Na przykład powołują fundacje, które pomagają w organizacji zbiórek charytatywnych, mających na celu zgromadzenie środków dla swoich podopiecznych. W ten sposób firma odszkodowawcza nie tylko walczy o odszkodowanie, które zawsze może osiągnąć wysokość co najwyżej równowartości poniesionej szkody, ale i dodatkowe środki, które mogą pomóc jej Klientom w powrocie do zdrowia i w codziennym życiu.

Jak wybrać najlepszą firmę odszkodowawczą?

Mnogość podmiotów operujących na rynku sprawia, że powierzenie naszych problemów konkretnej firmie odszkodowawczej może być niełatwym zadaniem. Warto dokonać go samodzielnie i w sposób przemyślany. Zawsze warto poprosić o czas do namysłu, przestudiować samemu wzór umowy oraz zweryfikować opinie o firmie, na przykład w Internecie. Poniżej kilka kryteriów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy odzyskującej odszkodowania.

Warunki zawieranej umowy i stosunek firmy odzyskującej odszkodowania do Klienta

Oczywiście, że umowy bywają niekiedy pisane językiem nieczytelnym, skomplikowanym i branżowym. Nie zawsze musi to być oznaka złej woli podmiotu, który ją skonstruował, ponieważ o rzeczach trudnych czasem nie sposób pisać w prosty sposób.

Nigdy nie podpisuj jednak niczego, jeżeli nie jesteś w stanie zrozumieć wszystkich, choćby pozornie najmniej ważnych n postanowień umowy. A jeżeli tak jest (nie ma w tym nic złego, nie wszyscy jesteśmy prawnikami), podziel się swoimi wątpliwościami z osobą, z którą zawierasz umowę. Dobry doradca powinien dokładnie wytłumaczyć to, na co zwróciłeś uwagę, a także dać czas do namysłu przed pojęciem decyzji. Jeżeli doradca dąży jedynie do podpisania umowy i nie wykazuje gotowości do pomocy, jest to poważny sygnał alarmowy i powód do zastanowienia, czy aby na pewno ta firma to dobry wybór.

Wysokość wynagrodzenia i jego zasady

Wynagrodzenie stanowi chyba najważniejsze postanowienie umowy. Większość firm odszkodowawczych rozlicza się ze swoimi Klientami w oparciu o tzw. system opłaty success fee, czyli wynagrodzenia od efektu, najczęściej wyrażonego w procencie uzyskanej kwoty. Porównaj więc wynagrodzenie „bazowe”, czy proporcja ta nie jest zbyt korzystna dla firmy oraz upewnij się, czy w umowie nie ma mowy o dodatkowych kwotach, które będziesz musiał zapłacić w razie ziszczenia się kolejnych warunków.

Reprezentacja klienta

A dokładniej – osoby powołane do reprezentacji. Pamiętaj, że najbezpieczniej powierzać jest swoje sprawy zawodowym pełnomocnikom, czyli adwokatom i radcom prawnym. Jeżeli firma odszkodowawcza, z którą zawierasz umowę, nie ma w zespole kogoś z takim tytułem, bądź na stałe nie współpracuje z kancelarią prawną, dobrze się zastanów nad udzieleniem jej pełnomocnictwa. Przestrzegamy w szczególności przed udzielaniem w drodze umowy stałego zlecenia pełnomocnictw tzw. „prawnikom”,  czyli osobom bez tytułu zawodowego adwokata albo radcy prawnego, najczęściej jedynie po studiach prawniczych.

Istnieją na rynku podmioty wykorzystujące niewiedzę klientów, którzy niejednokrotnie błędnie myślą, że „prawnik”, „adwokat” i „radca prawny” oznaczają to samo. Jednak tak nie jest. „Adwokat” i „radca prawny” są tytułami chronionymi przez prawo i wiążą się z określonymi wymogami wobec osób, które je noszą – dyscyplinarnymi oraz etycznymi. Osoby, które przedstawiają się wyłącznie jako „prawnicy” wolni są od tego typu regulacji – nie ciążą nad nimi w tym zakresie żadne obowiązki, co może stanowić zagrożenie dla klienta.

Kontakt z klientem

Jeżeli od dłuższego czasu nie możesz skontaktować się z osobą, która miała być Twoim opiekunem w sprawie – albo jeżeli nikt nie odpowiada na Twoje wiadomości wysyłane na adres firmy, z którą zawarłeś umowę, czas zastanowić się nad wypowiedzeniem jej udzielonego pełnomocnictwa. To oczywiste, że nie zawsze skontaktujesz się ze swoim adwokatem czy radcą prawnym (mogą oni akurat brać udział w czynnościach procesowych w Twojej lub innego klienta sprawie), ale jeżeli Twój telefon milczy od dłuższego czasu, to zdecydowanie niepokojący sygnał.

Podsumowanie – którą firmę odzyskującą odszkodowania wybrać?

Możesz podążyć za powyższymi wskazówkami, porównać ofertę kilku firm i dokonać wyboru zgodnego ze swoim sumieniem i potrzebami. Pamiętaj, że im większa i dłużej działająca na rynku firma, tym większe prawdopodobieństwo, że jest podmiotem rzetelnym i godnym zaufania. Jeżeli jej działalność budziłaby wątpliwości, nie miałaby tylu klientów oraz nie zbudowała swojej pozycji.

Auxilia S.A. funkcjonuje na rynku odszkodowawczym od 2003 roku, zatrudnia kilkadziesiąt osób. Postępowania o odszkodowania i zadośćuczynienie prowadzone są przez profesjonalnych radców prawnych i adwokatów należącej do Grupy Kapitałowej Auxilia S.A. kancelarii prawnej LEXBRIDGE. Do dyspozycji naszych Klientów pozostaje także Fundacja Auxilia, która pomaga uzyskać finansowanie leczenia i rehabilitacji jeszcze zanim uda się uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Firmy odzyskujące odszkodowania – co musisz o nich wiedzieć i jak wybrać najlepiej?
Ocena: 4.4/5
(głosy: 7)