Jak zmienia się wysokość składek OC po szkodzie?

Jak zmienia się wysokość składek OC po szkodzie?

Coroczna opłata składki na ubezpieczenie OC spędza sen z powiek wielu kierowcom. Oferowane przez ubezpieczycieli zniżki (za bezwypadkową jazdę, dla stałych klientów i inne) poprawiają obraz sytuacji tylko trochę. Przecież taki jednorazowy wydatek stanowi nadal spore wyzwanie dla niejednego portfela. A naprawdę źle dzieje się wtedy, kiedy przydarzy nam się stłuczka z naszej winy. Lepiej złapcie się za kieszenie, bo nieuwaga na drodze kosztuje podwójnie – z pewnością odczujecie to już przy wykupie kolejnej polisy.

Wzrost składki OC po szkodzie, takiej jak stłuczka

Po zgłoszonej z naszej winy szkodzie, składka OC niestety rośnie i to niekiedy drastycznie. Sytuacja naturalnie każdorazowo jest inna, ale badania rynku pozwalają nam wyprowadzić jednoznaczne wnioski: składka OC po szkodzie wzrasta od kilkunastu do nawet kilkuset procent! Dokładna wartość jest wypadkową wielu kryteriów, które brane są pod uwagę przez ubezpieczycieli. Pośród takich przyczyn wymienia się między innymi: pojemność silnika ubezpieczanego pojazdu, wiek kierowcy (w tym staż jako prowadzącego pojazd), czy nawet stan cywilny bądź miejsce zamieszkania!

To jednak, co liczy się najbardziej po spowodowaniu stłuczki, to liczba szkód, które spowodowałeś jako kierowca. Im więcej szkód, tym wyższą składkę zmuszony będziesz zapłacić, żeby twoje auto mogło zostać objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej na kolejny rok.

Szczególne znaczenie ma to, jak wiele szkód sprawiłeś w ciągu trwania ostatniej polisy. Jeśli więc po kilkunastu latach bezszkodowej jazdy, w ciągu ostatniego roku dwukrotnie miałeś pecha, możesz spodziewać się znacznego podwyższenia swojej składki. Co zaskakujące, mniejszą rolę odgrywa tu zakres spowodowanych szkód, ponieważ niezależnie od tego czy zarysujesz tylko komuś auto na parkingu, czy przyczynisz się do groźnego w skutkach wypadku, składka na OC po szkodzie wzrośnie.

Jak uzyskać korzystną wysokość składki OC po szkodzie?

Przede wszystkim, przed udaniem się do swojego agenta ubezpieczeniowego, wykonaj mały przegląd ofert na rynku. Jeśli masz czas, zrealizuj kilka telefonów do przedstawicieli różnych firm lub udaj się do ich placówek. Z pewnością otrzymasz kompleksową ofertę, która będzie materiałem porównawczym do tego, co proponuje twój dotychczasowy agent ubezpieczeniowy.

Jeśli nie masz czasu na wycieczki do placówek ubezpieczeniowych. ani ochoty na długie rozmowy na infolinii, polecamy skorzystać z internetowych porównywarek wysokości składki OC. Dzięki tak obecnie popularnym porównywarkom OC i AC w kilka sekund dostaniesz kompleksową informację na temat szacowanej wysokości składek. Otrzymane dane pomogą podjąć decyzję czy warto zostać przy swoim ubezpieczycielu, czy może szukać ubezpieczenia gdzieś indziej.

Pamiętaj, że nie wszystkie firmy cenią sobie jednakowo stałych klientów. Dlatego może się okazać, że zamiast „kredytu zaufania” w postaci nieznacznej podwyżki składki OC, po stłuczce samochodowej twój wieloletni ubezpieczyciel potraktuje cię tak, jakbyś z jego usług korzystał zaledwie rok albo dwa. Właśnie wtedy w szczególności warto udać się do konkurencji, która bardzo często przewiduje atrakcyjne zniżki dla nowych klientów.

Wysokość składki OC po stłuczce współwłaściciela pojazdu

Młodzi kierowcy szczególnie surowo traktowani są przez ubezpieczycieli, którzy wysoko wyceniają ich składki na ubezpieczenie OC. Częstą praktyką jest, w celu obniżenia opłaty, wpisanie do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela innego, doświadczonego kierowcy (najczęściej rodzica), co skutkuje aktywowaniem jego zniżek także w stosunku do tego pojazdu.

Takie rozwiązanie jest skuteczne na krótką metę – wszak wysokość składki faktycznie ulega obniżeniu – lecz w dłuższej perspektywie czasu może mieć bardzo dotkliwe finansowo skutki. Wystarczy bowiem, że syn lub córka, którzy faktycznie użytkują pojazd, spowodują choćby najmniejszą stłuczkę, by jej efekty odczuli także wszyscy pozostali współwłaściciele pojazdu, ponieważ ubezpieczyciel odbierze im część dotychczas przysługującym im zniżek. Warto zatem zastanowić się, zanim dokonamy takiego ruchu, w szczególności wtedy, gdy zanotowaliśmy już jako kierowca wiele lat bezszkodowej jazdy.

Powrót do „normalnej” składki OC po szkodzie

Co się stało, już się nie odstanie. Jeśli doszło do stłuczki lub wypadku drogowego, to przy wykupie następnej polisy sprawcę zdarzenia czekać będzie podwyżka składki ubezpieczeniowej. To, co może trochę podnieść na duchu, to fakt, że podwyżka ta nie będzie trwała wiecznie, o ile nie będziesz powodować dalszych szkód.

Zakładając jednak, że wrócisz do swojej dobrej passy i bezszkodowego poruszania się po drodze, możesz spodziewać się, że ubezpieczyciele z roku na rok będą „wybaczać” wyrządzoną szkodę tak, że po ok. 3-4 latach od zaistniałego zdarzenia, które skutkowało utratą zniżek, ponownie będziesz w oczach algorytmów ubezpieczycieli jako kierowca rzetelny, godny zaufania i „bezpieczny”.

Niestety, niekoniecznie oznacza to, że jeszcze kiedykolwiek zapłacisz za polisę tyle samo, co przed wypadkiem. Przez wzgląd na stale rosnące ceny ubezpieczeń samochodowych, szanse na to, że po odzyskaniu zniżek znów będziesz płacić tyle samo, co kilka lata wcześniej, są raczej niewielkie. Pozostaje wówczas mieć nadzieję, że na rynku ubezpieczeń wydarzy się coś, co przełoży się na gwałtowną obniżkę składek, lecz takie wydarzenie jest oczywiście niezależne od samych kierowców. Warto zatem jeździć ostrożnie i minimalizować ryzyko zaistnienia niepożądanej stłuczki.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak się ustrzec przed zwyżkami OC po szkodzie, zapoznaj się z tym artykułem: https://mubi.pl/poradniki/oc-po-szkodzie-lub-kolizji/

Autor artykułu: 

Ocena: 5/5
(głosy: 26)