Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym? Krok po kroku

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym? Krok po kroku

Nikt się nie spodziewa, ani nie planuje, że stanie się ofiarą wypadku komunikacyjnego. Jednak takie sytuacje niestety się zdarzają i warto wiedzieć w jaki sposób wówczas należy postępować i jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym. Tym bardziej, że na szali leży życie i zdrowie nasze bądź bliskich.

A kiedy pierwszy szok już minie i do głosu zaczyna dochodzić rozsądek pojawiają się pytania: „Czy należy mi się zadośćuczynienie?”, „Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym, gdzie je zgłosić?”, „Czy mogę zgłosić odszkodowanie sam?”, „Jaka jest najlepsza firma odszkodowawcza?”. Tego typu pytania można mnożyć i nie dziwi fakt, że się pojawiają – w końcu nie często mamy do czynienia z tak przykrym wydarzeniem. Trzeba wiedzieć, że czym szybciej zaczniemy działać, tym lepiej.

Pobierz Formularz Zgłoszenia Szkody – obrażenia ciała

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym? Na początek sprawa karna!

Wypadek komunikacyjny uruchamia szereg procesów, które zachodzą niezależnie od naszej wiedzy. Najważniejszym dla uzyskania odszkodowania jest postępowanie karne. Działania mające wpływ na późniejsze wszczęcie sprawy karnej zaczynają się tak naprawdę już od momentu przyjazdu policji na miejsce wypadku.

Chcesz uzyskać odszkodowanie po wypadku?
Zadzwoń: 603 171 911!

Pół biedy, jeśli sprawę wieńczy wystawienie mandatu sprawcy wypadku, ale tak się dzieje tylko w niewielkim odsetku poważnych wypadków komunikacyjnych. Dużo częstszym scenariuszem jest przejęcie sprawy przez prokuraturę, która wszczyna postępowanie karne przeciwko sprawcy wypadku. Spowodowanie ciężkich obrażeń ciała bądź śmierć uczestnika wypadku kwalifikowane są jako przestępstwo i prokurator musi przeprowadzić dogłębne śledztwo. Bada przyczyny i przebieg wypadku, a następnie stawia wytypowanemu sprawcy odpowiednie zarzuty i przekazuje sprawę do sądu.

Im szybciej wybierzesz firmę odszkodowawczą, tym lepiej!

Rozpoczęcie postępowania karnego stanowi najlepszy moment na wybór odpowiedniej kancelarii prawnej bądź firmy odszkodowawczej, bowiem właśnie na tym etapie ważą się losy naszego odszkodowania.

Nie jest prawdą, że o odszkodowanie można wystąpić dopiero po zakończeniu sprawy karnej. Trzeba to zrobić jak najszybciej i jak najszybciej powierzyć sprawę najlepszemu prawnikowi. Zaniedbanie tego etapu może nas słono kosztować – brak wypłaty odszkodowania, kosztów leczenia a nawet obarczenie winą za spowodowanie wypadku.

Pobierz Wzór Zgłoszenia Szkody – wypadek śmiertelny

Profesjonalny pełnomocnik podstawą dalszych działań

Jeśli ciągle się zastanawiasz nad tym, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym, to jeden z najważniejszych kroków stanowi skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika (w osobie adwokata), który prowadził już takie sprawy wielokrotnie.

Rola firmy odszkodowawczej i przede wszystkim pełnomocnika do sprawy karnej jest nieoceniona od momentu wypadku, aż do uzyskania odszkodowania. Zanim bowiem zostanie wypłacone odszkodowanie, musi zostać udowodniona wina sprawcy wypadku, w którym braliśmy udział. W tym właśnie momencie otwiera się pole do pracy dla prawnika i zaczynają się schody dla „zwykłego Kowalskiego”.

Prokuratorowi nie wystarczą nasze zapewnienia o tym, jak do wypadku doszło. Przesłuchani będą świadkowie, zlecone zostaną opinie biegłych i dojdzie do realizacji szeregu innych czynności, które zleci prokurator. Brak doświadczenia i nieznajomość przepisów prawa może bardzo zaszkodzić i spowodować, że zebrane przez prokuraturę dowody będą świadczyć na naszą niekorzyść.

Tylko wykwalifikowany adwokat oraz doświadczona firma odszkodowawcza, specjalizująca się w wypadkach komunikacyjnych, będą w stanie poprowadzić sprawę w taki sposób, żeby doprowadzić do wykazania winy sprawcy i jego skutecznego ukarania przed sądem.

Wykazanie winy sprawcy wiąże towarzystwo ubezpieczeniowe

Korzystne zakończenie sprawy karnej, czyli takie, w którym sąd przypisał winę za spowodowanie wypadku jego sprawcy (najczęściej kierowcy drugiego samochodu biorącego udział w zdarzeniu),   otwiera drogę do dochodzenia odszkodowania z OC sprawcy wypadku. W tym miejscu rola pełnomocnika do sprawy karnej się kończy.

Rozpędu nabiera natomiast rola pełnomocnika do sprawy cywilnej, która toczy się o uzyskanie faktycznego odszkodowania czy zadośćuczynienia. Walczymy bowiem o to, co dla wielu jest ważniejsze niż ukaranie sprawcy – odszkodowanie za wypadek komunikacyjny i zwrot kosztów leczenia z OC sprawcy.

Ten etap trwa zazwyczaj krócej niż sprawa karna, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe ma już dowody na to, że kierowca samochodu, który wykupił u nich polisę OC doprowadził do wypadku. Na tej podstawie ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie z polisy OC i jeśli pełnomocnik w sprawie cywilnej sprawnie pozyska pełną dokumentację z postępowania karnego, to wypłata odszkodowania nastąpi w ciągu kilkunastu dni.

Zarówno postępowanie karne, jak i cywilne stanowią równie istotne elementy sprawy odszkodowawczej i oba powinny trafić w odpowiednie ręce. Najlepiej takie, które współpracują ze sobą w jednej kancelarii i firmie odszkodowawczej, jak ma to miejsce w przypadku firmy Grupy Kapitałowej AUXILIA S.A. i należącej do niej kancelarii prawnej.

Pokazaliśmy jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowych – reszta zależy od Twojej decyzji

Mamy nadzieję, że pokazaliśmy jasno, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym. Warto pamiętać, że w sprawach wypadków komunikacyjnych czas reakcji na zaistniałą sytuację ma kluczowe znaczenie. Jak najszybciej należy wybrać doświadczoną i wyspecjalizowaną kancelarię bądź firmę odszkodowawczą, które zajmą się doprowadzeniem do ukarania sprawcy oraz uzyskaniem adekwatnego do poniesionych strat odszkodowania z polisy OC.

AUXILIA S.A. zajmuje się prowadzeniem spraw odszkodowawczych od 19 lat. Należąca do naszej grupy kapitałowej kancelaria posiada kadrę doświadczonych i wykwalifikowanych prawników specjalizujących się w sprawach karnych, cywilnych i innych. W jednym miejscu obsługujemy kompleksowo sprawy wypadków komunikacyjnych od momentu wypadku, aż po wyroki w sprawach karnych i cywilnych. Taka organizacja pracy przekłada się na szybkie i wysokie odszkodowania z OC sprawcy. Właśnie dlatego zaufało nam już 15 000 Klientów.

Warto zapamiętać, że nie należy czekać do zakończenia sprawy karnej, ponieważ może się okazać, że proces doprowadzi do niekorzystnego wyroku i nie zostanie wypłacone odszkodowanie z OC sprawcy.

Nie czekaj do zakończenia sprawy karnej, napisz do nas już teraz:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Auxilia S.A (ul. Zaolziańska 4, 53-334 Wrocław) celem udzielenia odpowiedzi na zapytanie przesłane przeze mnie poprzez formularz.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Auxilia S.A (ul. Zaolziańska 4, 53-334 Wrocław) w celach marketingowych związanych z przygotowaniem i przekazaniem oferty Auxilia S.A w zgodzie z Polityką Prywatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowej dotyczącej usług Auxilia S.A (ul. Zaolziańska 4, 53-334 Wrocław) za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z Polityką Prywatności. W celu przesłania informacji handlowej udostępniam wskazany powyżej e-mail i telefon.

Ocena: 5/5
(głosy: 2)