Kto ponosi winę za wypadek, kiedy obaj kierowcy są nietrzeźwi?

Kto ponosi winę za wypadek, kiedy obaj kierowcy są nietrzeźwi?

W 2017 roku doszło do ponad 2,1 tys. wypadków drogowych, których uczestnicy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Zwykle to właśnie osoba nietrzeźwa ponosi winę za spowodowanie wypadku drogowego. Jednak co wtedy, kiedy obaj kierowcy są na podwójnym gazie? Właśnie taki przypadek omawiamy poniżej. Czyja wówczas jest wina za wypadek drogowy? Przeczytaj, jak wyglądała sprawa karna o ustalenie winnego wypadku drogowego, w którym zderzyły się dwa samochody prowadzone przez nietrzeźwych kierowców.

Dwóch nietrzeźwych kierowców doprowadza do wypadku drogowego

Pewnej marcowej nocy 2015 roku na drodze wojewódzkiej w miejscowości Tur na obszarze województwa łódzkiego doszło do wypadku. Zderzyły się dwa jadące z naprzeciwka samochody – pojazd marki Audi zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka pojazdem marki Tico. Samochody uderzyły w siebie swoimi przednimi lewymi częściami. Jak się okazało, obaj kierowcy znajdowali się po wpływem alkoholu. W wyniku zderzenia kierowca tico doznał na tyle poważnych obrażeń ciała, że zmarł na miejscu.

Który kierowca był winny?

Prokuratura powołała biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych, który stwierdził, że wyłączną winę za wypadek ponosi kierowca tico (syn naszych Klientów), który miał zjechać na przeciwny pas ruchu i doprowadzić do zderzenia z Audi. W związku z tym prokuratura umorzyła postępowanie.

„Absolutnie nie zgodziliśmy się z opinią biegłego, dlatego złożyliśmy zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa.” – opowiada o swojej reakcji na decyzję prokuratury pełnomocnik rodziców zmarłego kierowcy tico, adwokat reprezentujący naszych klientów. – „Sąd przychylił się do naszego zażalenia, uchylił postanowienie o umorzeniu i nakazał prokuraturze ponowne zbadanie sprawy, w tym powołanie innego biegłego.”.

Nowa opinia biegłych od rekonstrukcji wypadków drogowych

Prokuratura powołała Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie. Biegli ustalili, że kierowcy obu samochodów jechali zbyt blisko osi jezdni zamiast bliżej krawędzi jezdni. Dlatego stwierdzono, że do zaistnienia wypadku przyczynił się również kierowca audi, w związku z czym prokurator skierował przeciwko niemu akt oskarżenia do sądu rejonowego. Wyrok zapadł w grudniu 2017r. – kierujący samochodem marki Audi został uznany współwinnym spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym (wyrok jest nieprawomocny).

Zadośćuczynienie dla rodziców za śmierć syna w wypadku

Wykazanie winy kierowcy audi w sprawie karnej umożliwiło dochodzenie zadośćuczynienia za śmierć syna naszych Klientów. Dzięki temu, mamy otwartą drogę do dochodzenia świadczeń odszkodowawczych w sprawie, która pierwotnie została umorzona z powodu wyłącznej winy zmarłego kierowcy.

Ocena: 5/5
(głosy: 14)