Kilka odszkodowań za jedno zdarzenie – czy jest możliwe?

Kilka odszkodowań za jedno zdarzenie – czy jest możliwe?

Na przestrzeni ostatnich miesięcy w mediach rozgorzały dyskusje nad surowszymi karami dla sprawców wypadków komunikacyjnych i wysokimi odszkodowaniami dla ich ofiar. Kiedy Ty lub Twoi bliscy ulegniecie wypadkowi nie z waszej winy, z pewnością będziecie się zastanawiać czy przysługuje Wam odszkodowanie, a jeśli tak to od kogo i jak dużo. Niezależnie od tego, czy ustawodawca zdecyduje się na zmianę przepisów, które przyspieszą i ułatwią uzyskiwanie odszkodowań, to warto wiedzieć o tym, że już teraz status osoby pokrzywdzonej uprawnia do uzyskania nawet kilku odszkodowań za jedno zdarzenie (szkodę).

Pobierz Formularz Zgłoszenia Szkody – obrażenia ciała

Dwa i więcej odszkodowań za jedną szkodę – jak to możliwe?

Wszystko zależy od tego o jakim zdarzeniu mówimy. Oprócz wypadków komunikacyjnych, równie często zdarzają się też wypadki przy pracy, czy nieszczęśliwe wypadki spowodowane zrządzeniem losu. To rozróżnienie jest istotne, bowiem od charakteru zdarzenia zależy to, jakim ubezpieczeniom podlegasz i czy przysługuje Ci odszkodowanie.

AUXILIA S.A wraz z należącą do grupy kapitałowej kancelarią specjalizują się przede wszystkim w odszkodowaniach związanych z wypadkami komunikacyjnymi i wypadkami przy pracy. Często pisze się o sytuacji, kiedy przysługują dwa odszkodowania za jedno zdarzenie. Na bazie wieloletniego doświadczenia zbudowanego podczas prowadzenia setek tego typu spraw, wiemy jednak, że poszkodowanemu w wypadku może należeć się więcej niż dwa, bo nawet kilka odszkodowań za jedno zdarzenie.

Pobierz Wzór Zgłoszenia Szkody – wypadek śmiertelny

Wiele odszkodowań za jedną szkodę

Pierwsze – z tytułu obowiązkowej polisy odpowiedzialności cywilnej (polisa OC) posiadacza pojazdu lub zakładu pracy. Chroni ona poszkodowanego w wypadku samochodowym lub przy pracy, gdy:

  1. Do wypadku doprowadził kierowca samochodu, którego byłeś pasażerem, lub kierowca drugiego samochodu, który brał udział w tym wypadku. Ta zasada odnosi się też do sytuacji, gdy byłeś kierowcą, ale to nie ty doprowadziłeś do zdarzenia.
  2. Byłeś pieszym, rowerzystą, motocyklistą, a do wypadku doprowadził kierowca pojazdu mechanicznego (samochód osobowy, ciężarówka, autobus, itp.).
  3. Uległeś wypadkowi w pracy, a raport powypadkowy specjalisty ds. BHP wykazał, że do zdarzenia doszło z winy pracodawcy.

Drugie – z tytułu dobrowolnej polisy ubezpieczeniowej Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW). Poszkodowani nierzadko nawet nie wiedzą, że takie ubezpieczenie posiadają. Towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują tę polisę w pakiecie z ubezpieczeniem OC samochodu. W momencie wypadku, polisa chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów samochodu. Oznacza to, że nawet jeśli sam spowodowałeś wypadek, to masz szansę na odszkodowanie. Sprawdź zatem, czy twój samochód objęty był polisą NNW w momencie zdarzenia.
Trzecie – z tytułu wszelkich polis ubezpieczeniowych na życie zawieranych na przykład u pracodawcy (ubezpieczenie grupowe), przy umowie kredytowej, czy szkolnych/studenckich. One także chronią twoje życie i zdrowie. Warto jednak zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia dołączonymi do polisy, a zwłaszcza z wyłączeniem spod ochrony ubezpieczeniowej.
Czwarte – jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy. To świadczenie wypłaca ZUS po ustaleniu okoliczności zdarzenia przez specjalistę ds. BHP i stwierdzeniu uszczerbku na zdrowiu przez zespół orzekający. Oznacza to, że odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje ci niezależnie od tego, czy winę za wypadek ponosi pracodawca, czy Ty.

Odszkodowanie z więcej niż jednej polisy

Jeśli już dojdzie do wypadku, to warto wiedzieć, że polisy ubezpieczeniowe nie wykluczają się. Oznacza to, że za jedno zdarzenie, przy spełnieniu odpowiednich warunków można otrzymać nawet kilka odszkodowań z różnych źródeł. Właśnie w taki sposób możesz otrzymać wiele odszkodowań z więcej niż jednej polisy.
A co jeśli sprawca wypadku nie posiada żadnego ubezpieczenia? W takiej sytuacji za zdarzenie odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie dotyczy to jednak wypadku przy pracy, bowiem jedynym rozwiązaniem może się okazać pozew cywilny skierowany przeciwko pracodawcy.

Chcesz uzyskać odszkodowanie z umowy ubezpieczenia OC?
Zadzwoń: 603 171 911!

Pozew cywilny przeciwko sprawcy wypadku lub pracodawcy – czy to się opłaca?

Co w sytuacji, gdy nie interesuje cię odszkodowanie z towarzystw ubezpieczeniowych, tylko bezpośrednio od sprawcy wypadku lub pracodawcy, bowiem kierujesz się przekonaniem, że będzie to dla niego bardziej dotkliwe?
Powinieneś wiedzieć, że sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Najlepiej zrobisz, jeśli swoją sytuację skonsultujesz z doświadczoną kancelarią prawną lub firmą odszkodowawczą. AUXILIA S.A. od 19 lat zajmuje się właśnie takimi sprawami. Co do zasady nie można jednocześnie uzyskać odszkodowania z dwóch źródeł, czyli polisy OC i dodatkowo z majątku sprawcy. Wyjątkiem jest tutaj nawiązka zasądzona w procesie karnym od sprawcy, która stanowi zadośćuczynienie i element kary wymierzonej przez Sąd.

Uzyskanie odszkodowania z towarzystwa ubezpieczeniowego, zamiast bezpośrednio od sprawcy zdarzenia wydaje się być rozsądnym i bardziej opłacalnym wyjściem. Możesz mieć pewność, że towarzystwo ubezpieczeniowe jest wypłacalne (zupełnie inaczej może być z osobą prywatną) i zobowiązane do zadośćuczynienia na podstawie konkretnych przepisów prawa. To powoduje, że pieniądze mogą zostać ci przyznane nawet po kilkunastu dniach od zgłoszenia szkody. Uzyskanie kilku odszkodowań różnych źródeł za to samo zdarzenie i kumulacja wypłat, tym bardziej przemawiają za tym, aby nie brnąć w proces cywilny przeciwko sprawcy wypadku. Za szkody komunikacyjne wyrządzone przez ubezpieczonego jak i nieubezpieczonego sprawcę i tak odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Skonsultuj swoją sprawę i sprawdź, czy nie powinieneś otrzymać kilku odszkodowań za jedną szkodę

Niezależnie od informacji przedstawionych w tym artykule, warto skonsultować swoją sprawę z doświadczoną firmą, czy kancelarią odszkodowawczą, ponieważ okoliczności każdego zdarzenia są inne, a sprawy tylko z pozoru mogą wydawać się proste. Pamiętaj, że chcesz uzyskać odszkodowanie od dużej korporacji ubezpieczeniowej, za którą stoi sztab prawników. AUXILIA S.A dokona bezpłatnej i niezobowiązującej analizy twojej sprawy, po której sam zdecydujesz o dalszej współpracy. Możliwe, że należy ci się kilka odszkodowań ze źródeł, o których nawet nie wiesz!

Chcesz uzyskać odszkodowanie? Napisz:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Auxilia S.A (ul. Zaolziańska 4, 53-334 Wrocław) celem udzielenia odpowiedzi na zapytanie przesłane przeze mnie poprzez formularz.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Auxilia S.A (ul. Zaolziańska 4, 53-334 Wrocław) w celach marketingowych związanych z przygotowaniem i przekazaniem oferty Auxilia S.A w zgodzie z Polityką Prywatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowej dotyczącej usług Auxilia S.A (ul. Zaolziańska 4, 53-334 Wrocław) za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z Polityką Prywatności. W celu przesłania informacji handlowej udostępniam wskazany powyżej e-mail i telefon.

Ocena: 5/5
(głosy: 5)